TEADUSNÕUKOGUDELIIT


Vaatasin eile öösel Saaremaa rannas loojangut. Midagi, mille sarnaseid ootuste poolest on olnud mu elus ennegi. Küll ja küll on tuntud seda pimedamaks minemise tunnet, kui päike näib kukkuvat merre niisuguse hooga, et ootad seda tekkivat hiigellainet, mis tekkima peab, nagu midagi iseenesest mõistetavat.

Eile õhtul ütlesin, et ma enam ei kirjuta neid oma mõtteid siia jutuplokki. Mõtteid, mis tõukuvad rohujuuretasandilt ning püüavad püsida Maarjamaa maakamaral nagu asfaldil purunenud kraadiklaasi elavhõbeda tilgad.

Jätan su rahule

Lõpetan su pärast muretsemise ja hinge vaevamise

Keegi ei page kellegi eest. Vastupidi. Ma otsustasin kirjutada üles need read, mida sund on jagada ning milleta vaatenurk toimuvale saab kraade juurde. Maailma asjadest. Suurtest asjadest mis ümberringi toimub.

___________________________________________

5.august 2021

___________________________________________

Sinu kõrval istub alati keegi, kes tunneb tungi omada võimu. Isegi siis kui oled rinnaga toitev ema, on sinu tissi otsas maailmaga tutvust tegev beebi sel hetkel sinust üle ja kontrollib kogu mängu. Loob süsteemi ning sinu uued harjumused, tavad ja elukorralduse.

Kui sinu kõrval istub sinu parim sõber, siis tea, et see saladus, mis on sinu jaoks kõige suurem ja sügavam, on seda üksnes sinu jaoks. Sinu soov seda sügavamaks teha, on see välja öelda kellelelgi, kes sinu (p)ettekujutluses on keegi, sinust veel sügavam. Truu kaev – hingesugulane ja see muu, tead küll. Sa annad talle aga teada mitte oma saladuse, vaid killu oma energiast. Tüki oma jõust. Viilu oma võimust. See ongi sõprus ja usaldus, kuni see kild, see tükk ja see viil on kandikul teie ees laual, mille taga omi saladusi jagate.

Tea, et hetkel, kui ta tunneb ennast jõuetuna, vaatab ta oma loungebox-i ning otsib sealt esimese võimunälja kustutamiseks just seda sinu saladust. Sest see annab talle lootuse kaotatud võimutunde tagasisaamiseks selle läbi, et ta mistahes seltskonnas saab teatada – mul on informatsioon. Jah, nii on, informatsioon on igasuguse võimu keemiline koostis ning füüsikaline suurus. Selle pärast luuratakse. Selle pärast piinatakse. Selle pärast surrakse.

Hoia oma hingelindu, et ta ei nokiks teiste sitta

Sul ei ole vaja mitte ühtegi saladust. Saladust, millest tulenevalt oled santažeeritav ükskõik kelle poolt. Saladus on sinu hirmu võrrandis alati otsustav suurus. Sa vajad saladust, et panna proovile oma julgus. Julgus elada selle saladusega, või avaldada see kellelegi ja eldada sealtpeale hirmus, et keegi sinu saladuse välja lobiseb. Võid võtta mürki – ta teeb seda. Sinu saladus muutub sel hetkel, kui sa ta kellelegi usaldad, sinu hirmuks ja tema võimuks. Ei, ta ei suuna seda sinu vastu. Vähemasti mitte iga kord. Ta kasutab seda delikaatselt ja seal, kus sinu saladusel ja hirmul pole õieti kummagi olemuslikku ja äratuntavat välimust. See on saanud kellegi teise võimuatribuudiks – infoks, mida ta teab.

See ongi põhjus, miks meile iial tõtt ei räägita. Põhjus, miks paljud loobuvad meediat ja meedia kaudu valitsuste sünumeid uskumast. Sest vägi ja jõud on informatsioonis, mitte selles, mida kõik niigi teavad. Manipulatsioonis, mille kaudu on loodud tõereligioon, kus prohvetite rolli etendavad palgatud valetajad. Need, kes justkui midagi teistest rohkem teavad, sest neile on kättesaadav informatsioon, mida teistele jagada. Seejuures ei ole tegemist informatsiooni ega isegi mitte propagandada, vaid lihtsalt häma ja mögaga, kuna valulik vajadus võimu säilitamiseks, ongi viinud valeprohvetiteni läbi kogu inimkonna ajaloo, keda esmalt tõstetakse ja siis kõrgelt puruks kukkuda lastakse.

Ma astusin parteisse

Ütleb inimene, kes lubab selles lauses, nagu akvaariumis, ringi ujuda ja uimi liigutada nii tegelikkusel kui lausvalel. Ta ei ütle, et mul on nüüd parem väljavaade töökoha saamiseks või säilitamiseks. Edenemiseks karjääriredelil ega sissetuleku arvutustabelis. Ta ütleb – ma astusin parteisse ja kui keegi küsib – miks? On vastuseks irrelevantne ila mingist maailmavaatest, väljakutsetest ning soovist anda, panustada ja aidata. Seda kõikjal maailmas, mitte üksnes meil.

Parteisse astumine on nagu peldikusse minek. Sa lähed sinna häda pärast ning püüad sealt peale hädast vabanemist majesteetlikult kiiresti pääseda. Puhta perse ja pestud kätega. Niisiis on neil, kes kauaks istuma jäävad, mingi häda veel. Neile meeldib kaua kemmergus olla, sest see loob teatud pääsemise tundele liskas ka selle, et vähemalt midagi hullemat ei saa siin olles minuga kindlasti juhtuda. Mistap võib kõhkelmata öelda, et poliitiku staaž ei näita mitte tema pühendumist ja professionaalsust, vaid vajadust olla oma hädadega peldikule ehk parteile turvaliselt lähedal. Talle meeldib see teadmine, et saab alati soolika tühjaks pudistada ning seepi ja paberit kokku hoidmata oma olemisele uut kvaliteti luua. Ta naudib seda. Ja võim, mis tal on, ei peitu tuumanupu all ega ülemuslikkuses endast alandlikemate üle, vaid informatsioonis mida ta omab. Informatsioon mida ta omab, on aga teadmised, mida ta ammutab neilt samadelt alandlikelt alamatelt. Niisiis sisuliselt ei seisne poliitiline võim milleski vähemas ega rohkemas kui selles, et sulle pugevad poliitbüroo puupead, toovad sinuni info, mis kildudest kokku on suurem kui iga üksik kild. On’s sellel infokildude hunnikul ka tegelik väärtus või miski, mis loob reaalse võimu? Paraku mitte, seepärast ongi vaja valet ning võimule omast väljundit justkui omataks mingit informatsiooni.

Kõik see kukub paratamatult kohe kokku

_______________________________

Aafrikas seisavad lapsed süstlasabas, sest vaktsiinidoosiga koos, antakse pakk vahvlite ja šokolaadibatooniga. Seisavd mitu ringi, et väikevennale kes veel koolis ei käi, tahetakse ka süüa viia. Näljast – globaalsest näljahädast saab sellel kümnendil piits, võitlusest näljaga saab präänik. Täna Aafrikas, homme Aasias, edasi üle maailma – igal pool.

Nii, nagu Eurovisiooni lauluvõistlusel ei ole suurt pistmist ei muusika ega euroopaga, … olgu, las jääda sulle endale nuputada

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: