OLE NAINE


Mu hea Soome sõber küsis kord, et mis vahet on Soome hokil ja Soome jalgpallil? Vahe olla see, et jäähoki matši ajal, teab publik jäähallis kõiki kes on jääl aga jalgpalli matši ajal, teadvat mängijad väljakul kõiki pealtvaatajaid. Hoki on Soome rahvussport, selles pole kõhklustki. Olen vaadanud käimasolevate olümpiamängude ajal puht kogemata just sel hetkel televiisorit, kui seal käib jäähoki. Hoki ja laskesuusatamine on kaks ala, kus päris surmkindel selles, kes on lõpuks võitja, saab olla õnneks harvem kui muude talialade puhul.

Kuna mu favoriit-spordiala on mäekõrguselt olnud läbi kõikide aastate naiste rannavolle, otsustasin nimme, vaadata kogu ses puuderdatud juubelitulvas just naiste jäähoki medalimänge. Rannavolles on selge, et seal pole üldse vahet, kes võidab. Enamasti on tulnud võitjateks brasiillannad või norralannad ja ma ei pea silmas mänguskoori. Nende siredate kaunitaride emotsioonid ning sportlikkus paeluvad janutavalt eranditult kõiki bioloogiliselt terveid mehi. Öelda, et mehed kes seda vaatpilti üksnes bikiinideni hinnata suudavad, on šovinistidest sead või seksistlikud jõmmid, suudab häälekalt üksnes mõni paks ja vurrudega vanatüdruk.

Hokiga on lugu teine. Jääle kallistama ei minda ja midagi väga naiselikku seal vaadata pole. Küll aga viis naiste hokimängu vaatamine mu mõtte, õnneks juba hüübivale teemale –  ahistamisest. Mõtlesin, et mis ajal me küll elame? Naised omavahel sõidavad jääl üksteisele halastamatult uiskudega jalgadesse. Õla, küünarnuki või põlvega elu eest rüselemine ning teise naise armutu hokikaikaga tõukamine on õilis ja sportlik? Ilma “suukorvita” ei lasta kehtivate rahvusvaheliste reeglite järgi enam jäälegi. Lisaks on veel hambakaitsmed kõigil lõugade vahel. Väravavahist ma parem ei räägi, sellel on isegi puuduvate munade kaitsed, rääkimata kõigest muust. Seda kõike üksnes selleks, et kaasmängija – õrn naitserahvas vastasnaiskonnast, ei teeks sulle räigelt viga. Oleks alatu öelda, et nad mängivad nagu mehed. Tead, nad mängivad isegi paremini, sest erinevalt meestest näevad naised mitte 3D-s vaid 4D-s ning see on väljakualadel väga hästi tajuda.

Sellest kõigest lähtuvalt. Mina usun, et naised üldse, mitte ainult jäähokimängijad, on suutelised ennast väga tõhusalt ahistaja vastu kaitsma ning ka piisavalt tõhusalt ründama. Selleks on vaja seda midagit… Mäletan kunagi end ammulisui imestamas, kui kuulsin, et mu tuttav käib oma kuueteistkümneaastasel pojal autoga trennis vastas. Poisil oli juba kümneaastaselt olemas kõiki värvi vööd ning võinuks aravata, et meie esikarateka Marko Luhamaa saab omale tõsise mantlipärija. Paraku pidi isa pojal kõikjal autoga vastas olema, sest see ei julgenud trammiga koju sõita. Ongi kõik…

Arvan seepärast, et igasugusele ahistamisele vastu seismiseks ja selle ellimineerimiseks, peab naine julgema olla Naine. Oskama 24/7 kanda välja kõik mis seljas, pitspesust puuladumise teksadunkedeni. Õppima kontsadel seisma ja liikuma. Oskama olla  veenev, mitte lihtsalt veetlev. Õhkuma ja sillerdama emana, abikaasana, naisena ning isiksusena mitte ülelõhnastatud riidepuuna, suhuvõtmise eest preemiaks laenatud sportkupees. Iseseisvana ja enda eest väljas nagu hokinaised külmal jääl kuumavereliselt võideldes või külmavereliselt kuumal liival vollet tagudes. Nii nagu kes iganes, hilisõhtuses trammis trennist tulevat poissi torkima minnes, võinuks vabalt korralikult “nossu saada”, ei saa ega taha keegi ahistada tõelist ja hindamatut Naist.

One thought on “OLE NAINE

  1. Mulle anti kaasa õpetussõnad, et naine peab olema voodis nagu armuke, hoolima nagu ema ja kuulama, kui sõber. Adun, et kõigile pole antud ühtemoodi ja mõned naised olid ka trennis ( jäähoki omas näituseks), kui mõistust jagati, siiski võiks mõned sookaaslased tahta vähemalt õppida nööpi õmblema ja muna praadimisest edasi areneda. Mu mehe sõber kord ütles: “ Kui ma vaatan Su mehele kaasa pandud võileibu, saan ma aru, kui vähe mu naine mind armastab.”

    Like

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: