KATTELOORI AEG


Igaüks teab kedagi, kes teab kedagi, kes kasvatab köögivilju ise, mitte ei osta poest. See muuseas ei erista inimesi virgemateks ja laisemateks, sest igaühel lihtsalt ei ole musta maalappi ega rohelisi sõrmi. Mõni kalkuleerib südamerahuga. Arvutades tomati poehinna ja oma vaeva ning kulud kasvatamisel, otsustades külvata pigem muru. Teine tahab, et tomatil oleks tomati maitse, mida ta teab saavat üksnes oma kasvatatud viljadel. Rääkimata loomisrõõmust, mida aednik võrsumisest viljadeni, kogu protsessina nautida tahab. Meie kliimas on aednik pidevalt ilmaga silmitsi, nagu suusamüüja. Kas on või ei ole ning enamasti just seal vahel ta paiknebki. On ja ei ole.
Talvisest pööripäevast alates tunneb igaüks, kuidas väikegi sekund valgemat aega, mis ööpäevas juurde tuleb, annab elujõudu ning sisendab kannatlikkust. Niimoodi piiskhaaval annab ta võimaluse aina sagedamini lootusrikkalt rõõmustada, et päev saab pikem, ilm parem.
Nõnda nagu tomatitega, on inimestel ka paljude teiste asjadega. Isegi iseendaga. Olgu see toit mida sööme, mõtted mida mõtleme, muusika mida kuulame, uudised mida jälgime või mis tahes muu meie elus. Meil on valikud. Öeldakse, et läheb nagu Jumal juhatab. Millal sina midagi Tema juhatuse järgi ette võtsid? Millal usaldasid Teda enesest enam ja kuidas siis läks? Said sa siis öelda, et loobusid täielikult oma kõhklustest ning andsid sündida sellel, mis lõpuks tuli? Said sa selle mida tahtsid või selle, mille olid ära teeninud, sest keegi teine tahtis teistmoodi, omamoodi, nii nagu temale parim tundus ja kõige õigem paistis? Oli sel “tomatil” see maitse, mida sa ootasid või pole tomati maitse sinu jaoks üldse nii tähtis, et sellest rääkida? Usud sa kõhklemata ainult endasse? Oled sa hingepõhjani vaba hirmust, et saad tõstetud tänavale ja jääd ilma kõigest, kui ei tee seda, mida pead tegema? Ärkad sa selle inimesega koos, kelle kõrval virgudes, tunned end tingimusteta õnnelikuna ja hästi? Oled sa terve?
Nii nagu taimevõrsed kevadist öökülma, kardab ka inimene oma iseseisvumisest alates, et kõik mis praegu on, võib olla silmapilguga kadunud. Külmavõetud, surnud ja närbunud. Mõistagi on me hulgas ka päästmatult palju eluperemehi, kes vilkalt enesekindlusega vehkides, kõige sillerdava ja materiaalse abil oma sisemuse vaesust varjavad. Moel või teisel muuseas, käime selle etapi oma elus läbi kõik! See on eluperiood, kui soovime uskuda, et oleme täiesti iseseisvad ja sõltumatud. Mõnel kestab see pisukese jupi, teisel enamuse elueast. Inimese iseseisvus on vabadus, mis tuleb siis kui ei olda vanematest enam ja lastest veel sõltuv. Noorusaeg, nagu me seda vilkalt lõkkesse puid juurde loopides nimetame. Veidi küpsemas eas, antakse meile veel üks viiv tunda vabadust ja sõltumatust. See on siis, kui me lapsed ei vaja enam ja vanemad veel meie hoolt. Ongi kõik! Kõik muu mida vabaduseks peame, on paratamatus, mis meile sellel hetkel osaks saab, kui seda tunneme.
Kui peaminister Mart Laar, süllesadanud võimust nolgilikult joobnuna Edgar Savisaare pildi pihta tulistas, seda vassides varjama ja hiljem häbiga tunnistama oli sunnitud, sai Eestist täiskasvanu. Sai riik, kus raha ja võimu hoobadega hakkas olema võimalik teha kõike, mis pähe tuli. Sõideti vanade välismaa autodega, millel ööseks rool raudu ja kojamehed küljest võeti. See oli aeg, kui ilus mõte Eestist mis kunagi ON, võrsus vaga lootusrikkusega nagu noor kurgitaim, kevadise öökülma kiuste, hoolsa aedniku katteloori all.
Ma tunnen, et me ei saa enam päris selgelt aru, mis meiega praegu toimub. Kunagisest hoolsast aednikust, kel oli emakese looduse antud voli rikkalikuma saagi nimel vesikasve lõigata, on saanud halastuseta ja kärsitult omakasu nõutav kubjas. Kiratsema kippuvate põllumaade rammuks ei anta maale enam tagasi mullast võetut, elusat ja ehedat sõnnikurammu, sest isegi iga üksiku odraiva kõrval mullas, seisab kurjalt piisk pestitsiidi piits peos. Isegi nisutera ei saa enam seda mõelda ja öelda, mida ta tahab, saati siis inimene. Ei, see pole tagurlase inin, et kõik on perses ja oleks vaja uusi inimesi, kes asju õigesti teeksid. Uusi inimesi tuleb Euroopasse paaditäis igas täistunnis, kui mitte rohkem ja ausaltöelda parem ongi. Jõuab maailm, mida me niiväga soovime veel rutem kohale ja saab sellest piinlikust vaevast nagu leetritest lahti. Nõnda nagu hoolsad aednikudki tasapisi välja surevad, kaob ära vana tava oma tulevikku kattelooriga kahju eest kaitsta. Kõik tuuakse kusagilt mujalt. Inimesed ja inimeste toit.
Rohelistel seotakse Zuzu töölepinguga käed ning teibitakse silmad ja suud. Reform surutakse mojitose musi ja basseinimärgade riietega kuhugi soojamaabaari külmkappide vahele. Sotsid lastakse üksteise kallale lahti, sest just võrdsuse eest võideldes ajab raevu isegi parteikaaslase parem sissetulek ning sunnib nuga ihuma. Oma neiupõlvenimega, äsja lahutanud Isamaa taob Eramaa silte maasse ning usub nagu kümneni lugeda suutnud kitsetall, ühest sojuzmultfilmist, et suudab orkaani ajal hoida kogu maakera alla kukkumast. Keskerakond on nagu Edgar Savisaar, kõigi surnud meeste sõber, sest ainult peielauas ja kadunukesest saab ta rääkida kui oma sõbrast, sest elavaid pole võtta. Vabaerakonna karikakart võib hakata millisest kroonlehest iganes otsast rebima. Armastab, ei armasta, tulemus on ikka seesama – mingit vahet ju õieti pole. EKRE-l on niipalju ülal pidada, et tööta jääda oleks katastroof. Seepärast toimibki ainult jäämäe veepealne osa ning küsimus rahvusriigist on lihtsalt pisike esmaabipakike, millest bussiõnnetuse puhul ainult bussijuhile abi on. Ajakirjandusest on saamas algharidusega suvereporterite kui musta töö tegijate ning hästi varjatud hüvedest rammusate toimetajate, äris ja riigiaparaadis töötavate ülikoolikaaslaste sülekoerad. Katteloori aeg…

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: