TEE SILMAD LAHTI


Leidsin sõbra juures maamajas tema välikemmergus olevast ajalehekorvist, posu vanu eestikeelseid ajalehti. Kaheksakümnendate keskpaigast ja seitsmenda kümnendi teisest poolest. Ajast, kui sovjettidel hakkas tekkima esimene hirmupuhang, et varsti võib olla väga keeruline hoomata ja hallata seda hulka inimesi, kes enam lihtsalt ei kuuletu. Täpsem oleks öelda – kes enam ei karda.
Mulle on alati meeldinud Andrus Kivirähk nii kirjaniku kui “väikevormide” loojana, sest mind paelub tema avaralt loov ja julge nahaalsus, lollusele nagu kutsikale kuseloik, ninapidi kätte näidata. Olen Andruse kirjatükke lugedes mitu korda mõelnud, et kui veriselt satiiriline ja plahvatusohtlik olnuks nõukogude okupatsiooni ajal Eesti estraad, kui nad, st. Kivirähk ja Eino Baskin olnuks samast plejaadist. See verilihani vaimukalt halastamatu ja paljakskooriv sõnaosav satiir, semiitlikult sillerdavas ja suure meistri nüansirikkas esituses. See oleks olnud kontsert-kagebiitide ja estraadimentide tõeline migreen. Ma ei taha kahandada Baskini selleaegseid suurepäraseid leide ning valikuid, aga neis oli paratamatult kalle pigem paneellinliku kommunaalse kõlvatuse üle ironiseerimisele. Eestlased olid aga sel ajal vaat et poolenisti veel maaga seotud ja mitte nii linnastunud. Ühesõnaga, usun ma, et Andrus Kivirähk, kui ta olnuks varem sündinud, olnuks ta Eino Baskiniga nõukogude Eesti huumori Lennon – McCartney. Pioneerid. Kartmatud kohaosutajad kolletuvatele kommunistlikele muumiatele.
Mul on sellest kemmerguskäigust ja kiirest ajalehtede ülevaatest mingi pind tagumikus. Ei mitte füüsiliselt, vaid sellest mis torkima jäi. Sellest, kui kuradi sarnane on eestikeelne ajakirjandus ka täna, toonasele “kriitiliselt väärnähtustesse suhtuvale” nõukogude meediale. Mõistagi on eesti keeles täna märksa enam uusi sõnu, mis nagu torumehele tellitav võti, igas avariiolukorras parim abimees. Kui nõukogude Eesti ajakirjandus osutas aina sagedamini ja valulikumalt juba lõhkenud solgitorudele, siis tänane press näitab suvalises suunas ning soiub kuni ta kergeusklik püsilugeja teadmiseks võtab, et kohe-kohe osutatud suunas taas üks pasatoru pauguga plahvatab.
Kas sina saad aru, miks lähenevate valimiste eel, täpselt nagu nõukogude ajal iseseisvumismeelseid mõtteid, pelgab riigi ladvik, presidendiga eesotsas, üht rahvuslikku ja konservatiivset mõtet ja võimalikku tulevikuväljavaadet ehk EKRE-t? Mina ei saa sellest paanikast ja pandeemiaks muutuvas vihalööbes rapsimisest aru. Ma vaatan meie valitsuse koosseisu, mitte inimesi vaid kompetentsi ning näen kahjuks nukrat pilti. Kui nii suure seltskonna peale, kes täna õukonna moodustavad, on valik selline nagu ta täna on, siis milleks karta EKRE-t? Õigupoolest võiks ja peakski küsima sedasama iga partei kohta Eestis. Miks ma peaksin kartma Keskerakonda? Miks sotse või reformikaid? Miks isamaad või vabaerakondlasi? Kelle puhul iganes, eksisteerib tegelikult ainult üks ja seesama probleem. Ühtlasi see on ka ainus, mis tegelikult tõesti ongi hirmuäratav. See on soovimatus omavaheliseks koostööks ning tahe edendada Eesti rahva püsimajäämist uhke, ennast ja teisi austava ning välis- ja siseriiklikult tõsiseltvõetava riigina. Impotentsus, vaegloomingulisus ning argus enese kehtestamisel suurte seas ja tattninalik tõuklemine riigi vara kallal. Mäletad? Nagu vene ajal kaljasabas. Pealtnäha soliidselt, aga seesmiselt sisisedes. Hirmust, et äkki saab otsa, keegi trügib vahele või läheb trügides purk peost lendu ja kukub puruks.
Tõele au andes, tahan ma seda mis Eestit ees ootamas, täpselt sama vähe kui seda, mida olen juba kogenud. Kogenud ja taaskohanud kemmergus leitud ajalehtedest. Ma olen täpselt nii vana, et olen pool oma elust elanud NSVL-s ning teise EU-s. Ma ei näe ausaltöelda mingit vahet Eesti riigijuhtimises. Täpselt nagu siis, nii ka nüüd, toimetavad ministeeriumi(te)s võimupartei(de) politrukid ning naeratavatest aparaadipohhuistidest õnneseened, kes pika riigileiva ja lühikeste tööpäevadega rohkem kui rahul on. Niisiis küsin veelkord – millest see metsik ekre-hirm? Mille poolest on ühe võimaliku väljavaatena mistahes ministriks saada võiv Martin Helme, hullem või etem kui Jürgen Ligi mistahes ministrina oli? Miks on nii neetult hirmus ette kujutada, et Madisson võiks suuta kalkulaatoriga teha täpselt sama mida Tõniste teeb praegu? Miks me anname hinnanguid ja külvame süüdistusi kui oleme kõik ühesugused? Inimesed, eestimaalased ja patrioodid. Kas mitte sellepärast, et mõnel puudub nii eneseusk kui usk hakkamasaamisesse ilma müstilise ja kokkuloendamatu rikka euroopa rahata? Kas mitte kiivast soovist rehepapplikult sehkendades ja mustade küüntega haavakorpa kratsides, rääkida kuulumisest kuhugi, mis oli kunagi Euroopa? Kultuur mida täna ilma hambuni relvastamata võmmideta omapead ei saa jätta, sest metslased lihtsalt hävitavad seda.
Tee silmad lahti inimene. Lõpeta kartmine. EKRE ei ole süüdi, et me euroopa riikide vabas ühenduses seisame sokkes, pikkades turvajärjekordades ja loovutame lõõskavas palavuses oma joogivee pudeli ning küüneviili torssis turvaametnikule. EKRE ei ole süüdi, et maavaradest, mis võiks katta kõigi planeedi asukate elementaarsed vajadused, on saanud üksikute korporatsioonide eraomand ja päästamtu rikkuse garant. EKRE ei ole tegelikult milleski süüdi, peale selle, et tal on oma sõnumid ja kavalused, kuidas rahvale meelejärele olla ning seeläbi populaarsust kasvatada. Ära karda EKRE-t õukondlane. Karda seda, mida sa kogu aeg kõrvale lükkad kui ebamugavat ja ebameeldivat. Mida kaugemale sa seda edasi lükkad, seda hullemaks see läheb. See on sinu sees ja saadab sind. Hirm, mille nimeks EKRE – Elame Kuidagi Rahulikult Edasi.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: