PROOVI, SA ARMUD


Keeda paras kogus odrakruupi. Pane keedusesse ka üks väikene sibul koos koorega. Sibulakoor aendab safranit, aga teeb tangudele veidike vallatuma jume ning annab veidi kleepuvust. Lisa soola. Kui kruubid on pehmed ja paistavad pudruna, sega sisse värsket mädarõigast, võttes oimetuks keenud Cipollino enne vargsi välja.

Lase jahtuda. Teen seni järgmist:

Võta hea käntsakas korralikku suitsusauna sinki. Seda õiget! Kastanipruuni kamara, kolme millimeetrise pekisiilaka ning hallika taise suitsulihaha. Sink ei tohi olla “roosa” ja “mahlane” sest need sellid on sinna süstlaga sisestatud selleks, et sa seda ehtsaks lihaks peaksid. Lõika singist poole sentimeetri jämedused rattad ja neist omakorda sigaretimõõtu pulgad.

Ava nüüd sahvrist toodud kolmeliitrine purk soolatud kurkidega. Mitte äädikamarinaadis, vaid just soolvees säilitatud ja mustsõstralehised ning küüslauguküünistega. Lõika kurgid pikuti peeneks, sarnaselt singisigarettidega.

Too välja oma sushimatt ja aluskandik ning pane valmis nori lehed. Alustuseks määri norilehele sõrmeotsaga imeõhuke kiht klassikalist Põltsamaa Vene sinepit. Räägin siia vahepõikena kiirelt ühe kange sinepi loo. Afganistanis missioonil olles, tähistasime koos “saarlastega” jõule. (“Saarlasteks” kutsutake militaarringkonnas Ühendkuningriigi kaitseväelasi) Verikäki ja praekapsastega mingit pirtsutamist ei olnud. Küll aga oli ootuspärane tõrge meie sinepisse. Julgemad nuusutasid seda tuubisuust, sangarid panid isegi keeleotsa vastu. Veidi vingus näoga keeldumine oli seega igati asjakohane, kuni…Ma näitasin poistele sinepituubi ning ütlesin, et lugege nagu kohalikud – paremalt vasakule. “PENIS”-t nähes, läksid meeste näod naerule ning äsja maistmisest keeldunudki, sirutasid käe, et saada omale Eesti suveniiriks kogu tuub sinepit. Kuid mingem edasi;

Kange sinepiga maitsestatud nori-lehele, pane nüüd käega keskmine peotäis keedetud kruubiputru. Potsi see kenasti poolesentimeetri paksuse kihina norile ja mulju veenvalt tihedaks ning kleepuvaks. Nüüd soolatud kurgi ja suitsusauna singisigaretid, täpselt kolmveerandi peale ja kumbagi ilus riba servast servani. Värviks ja särtsuks võib lisada imepeene nire jõhvika- või pohlapüreed. See nirista supilusikast peene joana sinna kuhugi ja las ta seal olla. Kena kärtspunane.

Rulli see nüüd riisimati abil kenaks “tangusushiks” ja anna piibutoppimise aeg maitsetel teineteisega tutvuda. Kui sinu majapidamises ei ole korralikku, teravat ja head kööginuga, jäta see kõik kus see ja teine ning söö edasi pelmeene ja purgisuppe. Kui oled aga hästiteritatud ja oma tööd täiuslikult tegeva noaga sõber, läheme edasi. Võta puhas puuvillane köögirätik ning tee see külma veega pisut märjaks. Seda on vaja lõigete vahel noatera puhastamiseks, sest tanguprödise ja kleepuva teraga nüri nuga teeb ilge lõike ja nullib kogu varasema ettevalmistuse.

Lõika juba kirjeldatud korraliku noaga, “tanguvorst” kolme sentimeetri pikkuste vahedega juppideks ning aseta need püsti alustaldrikule. Kui sa muidu ei saa, võid seda nimetada Eesti Sushiks, aga võluvam oleks valida nimi peensuste leksikoni asemel tegelikkusest. Se on kõik, välja arvatud norilehed Eesti värk ja aus ning puhas kraam. Serveeri puljongitassi tõstetud kuuma hapukapsasupi ja pisikese pitsikese külmahärmas Kristallkümmeliga. Parim aeg seda kõike seltskonnaga nautida oleks polaarvalgel Jaaniööl 2020 ja siis kui lõke juba süüdatud. Head nautimist ja lustlikku kokkamist kallitega uuel alanud aastal, mis tuleb aegade särtsakaim.

 

 

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: