PAARI Q PÄRAST


Kui TITANIC 1912. aastal uppus, oli selle pardal ligi kahe- ja poole miljoni USA dollari peale kindlustatud uhkeid jaanalinnusulgi. Tol ajal olid need teemantide järel väärtuselt hinnalisemad kõigist väärismetallidest. Jaanalinnusule grammist kõrgema hinnaga olid maailmaturul vaid teemantikaraadid.

Muidugi mõista, tulenes see ajastu suurmoest, mida tänapäeval “hullude kübarate sajandiks” nimetatakse. See oli heaolu ja õitseng, millist osa inimkonnast oli sajandeid janunenud ning enesestmõistetavalt vajas alp varakus massiivset välist nähtumust.  Selle aja kübaramoega võrdset võistlejat, annab otsida kogu kostüümiajaloost.

Tsaarivõimu surve eest emmigreerunud Leedu juurtega juudiperekond, kes Lõuna Aafrika Vabariigis, Oudtshoorni jaanalinnufarmi asutas, tegi sellest lühikese ajaga kogu planeedi jaanalinnusule-äri keskuse. Nende suurim edueelis ülejäänud maailma konkurentide ees, oli Aafrikas looduslikult elutseva jaanalinnu populatsioon, sealse Nigeeriast imporditud tõu elujõulisus ning ideaalne ja ohutu kasvukliima.

Hiigelkasum tuli sulgedest. Jaanalinnu nahk, mis on teadaolevalt krokodilli ja pühvli järel vastupidavuselt kolmas nahk planeedil, polnud saanud trendiks nagu ka kõrge toiteväärtuse ent mäekõrguse kolesterooli sisaldusega munad.

Sestap inkubeeriti maksimaalselt niipalju mune, et neist sulgi tootvad tibupojad haududa. Justnimelt TIBUPOJAD, mitte tütred! Sest emaste “vähemväärtuslikud” suled sobisid vaid tolmuharjadeks. Niisiis ei mingit, isegi mitte kunstlikku võrdsust sugude vahel.

Samal ajal on aga ilmselt vähestele teada fakt, et just jaanalinnu sulg oli vanas Egiptuses võrdsuse ja tolerantsi sümboliks. Valitseja kes õigust mõistis, kasutas just jaanalinnu sulge oma atribuudina staatusest ja õiglusest. Seda väga lihtsal põhjusel. Jaanalinnu sulg on Jumalal niimoodi loodud, et see on ainus suleliste sulg, mis on täiesti sümmeetriline rootsu suhtes.

Ilus sümbol.

Inimene on leidlik. Peab end Loojastki osavamaks ning muidugi mõista usub sellesse, et suudab kui vaid tahab, Looja loomingut omatahtsi muuta. Kui sellest veidigi kasu saab sündima. Nõnda saidki sel ajal peent näputood ja mõistagi väga tasuvat teenistust paljud nurgaveterinaarid.

Välja haudunud tibude soo määramise järel, tegid kübaramoodi arstieetikast olulisemaks pidavad tohtrid operatsioone, mille käigus steriliseriti kõik lootustandvad tibutüdrukud.

Seda kõike selleks, et sootuks muudetuna, kasvatasid need linnud omale isalinnu valged ja mustad, turul kullastki kallimadki suled.

Mõnetine paralleel on sel kõigel tänasegi päevaga. Me nimetame seda kes kuidas, aga rahvakeeli ja otse öeldes, pole sittagi muutunud. Ikka teenib sooneutraalsuse vulisev vesi kellegi kukrusse kõlisevat kulda. Kõvera otsaga kääridega, tagumiku ava kaudu seljaajusse vastavaid lõikeid tegevad doktorid-soomuutjad ning seda inimõiguseks nimetavad maailmapäästjad muudkui teenivad. Lisaks propagandateenistuste pimestavad sissetulekud kogu ses valitsuste kokkulepitud sissisõjas oma elanike vastu.

Midagi ei ole muutunud. Me steriliseerime naisi, tapame aborteerides sündimata lapsi ja imetleme siis estraadil, ilusaid sulgedega ehitud poisse. Maskiga ja ilma maskita.

Tai kuningriigis on see olnud eelmise sajandi teisest poolest alates, tõeline ja  tõsiseltvõetav majandusharu. Tai perre sündiv poisslaps on igale perele õnnetuseks mitte õnnistuseks, sest lodeva ripp-persega europervo tahab oma raha eest just sellist eikellekski nüsitud nukku nikkuda. Nimme räägin asjadest nende õigete nimedega ja ei vabanda ühegi silbi eest kõlanud lõigus.

Lõuna Aafrikas on kõrvuti Kuninganna Victoria nimeline uhke raamatukogu, tema rojalistliku monumendi ja koloniaalstiilis anglikaani kirikuga. Neist kõigist toretsevam, on jaanalinnu-sule stiilne börsihoone. See seisab oma kohal tänaseni ja ootab uusi hiilgeagu, kui ilu on jälle eespool inimlikkust, sest igal ajal leiab progressiivne mõte väljundid, et teenida edevuse pealt raha.

Millal sina otsustad, et ühined ja muudad oma senist arusaama rahast? Millal sa lõpetad raha teenimise ja astud temast kõrgemale, nõudes alustuseks kasvõi iseendalt, et raha teeniks hoopis sind?

Enne, kui saad iseseisvaks ja vabaks, seda ei juhtu. Valik on sinu, kas lehvitad taskulambiga pimendatud linna aknal, et näidata naabrile, kelle parkimiskoht sul õnnestus napsata, kuidas sa temast hoolid.

Nõndasamuti, nagu sajand tagasi uhkeldas inimkond hullude kübaratega ja läks koos Titanicuga sümboolselt merepõhja, läheb ka tänase toredusega. Kogu selle võltshumaansuse, mängiskleva hoolimise ning kokku krahmatud vetsupaberist tehtud roosidega “viirusesse surijate” haudadel.

Homme ütleb Setomaa taganukas elav memmeke oma hinna, mis maksab peotäis kartuleid kui viimse akunatukesega Tesla ta hoovi sõidab ning virtuaalpankurist poisstüdruk põsed lohkus süüa palub.

Paari Q pärast näeme…

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: